Yazar S. Ali Ellikci

Yazar S. Ali Ellikci
İzmir doğumluyum. Tüm öğrenimimi İzmir’de tamamladım. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunuyum. Çoğunluğu fabrika işçisi olan orta halli insanların yaşadığı bir mahallede geçti çocukluğum. Çevremizde gazete okuyan pek yoktu. Ben şanslıydım. Çünkü babam iş dönüşü mutlaka bir gazete ile dönerdi eve. Gelir gelmez kapardım elinden.  Özellikle salı günlerini iple çekerdim. Çünkü o gün, ‘’Çocuk Sayfası’’ eki olurdu. Sayfadaki şiirleri ve öyküleri defalarca okurdum. Bir ara Doğan Kardeş’le tanıştım. İçeriği tam istediğim gibiydi. Okudukça ben de yazma isteği yeşermeye başladı. Yazdıklarımı gazeteye ve dergiye gönderdim. 

Yazdığım öyküler ve şiirler yayımlanınca edebiyata ilgim arttı. Yine aynı yıllarda TRT’nin çocuklar arasında düzenlediği bir kompozisyon yarışmasında birinci oldum. Yıllar sonra şiir ve öykülerimin yayımlandığı Yeni Asır Gazetesi’nde çalışmaya başladım. Fırsat buldukça yazdığım öyküleri biriktirdim. 

2007 yılında ilk öykü kitabım olan “Kedili Park” doğdu.  Ardından; Havada Bulut, Ateş Böcekleri, Uzaylı Vikki 1, Uzaylı Vikki 2 ve Mutlu Çocuklar Ülkesi yayımlandı. Kendimi sınamak için yarışmalara katıldım. 2010 ve 2011 yıllarında katıldığım, Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması’nda art arda mansiyon aldım. Bu güne kadar yayımlanan altı kitabım sayesinde çocuklarla buluştum. Onlarla söyleşiyoruz. Okumanın ve yazmanın ne denli önemli olduğunu anlatıyorum onlara. 

Yayınlanmış Eserleri:

Adı Boncuk Olsun, 2021 Alaska Yayınevi

Mutlu Çocuklar Ülkesi, 2020, Sokak Kitapları Yayınları

Kedili Park, 2007, Yaz Yayınları

Uzaylı Vikki 1, 2018, Sokak Kitapları Yayınları

Uzaylı Vikki 2, 2018, Sokak Kitapları Yayınları